Šta je i čemu služi AdBlue?
Uvođenjem Euro 6 norme u putnička vozila pojavljuje se sve više modela koji imaju i dodatne rezervoare za AdBlue. O čemu se zapravo radi?
Dizel motor u taktu usisa usisava vazduh čiji pritisak prilikom kompresije raste do 50 bara, a temperatura na oko 550 stepeni. I tako sabijen i vrući vazduh ubrizgava se gorivo koji trenutno isparava i zapaljuje se, pri čemu dolazi do naglog rasta pritiska (do 250 bara) i temperature (u nekim delovima cilindra i do 2.500 stepeni). Iako se radi o ekstremnim vrednostima one po pravilu ne oštećuju motor, jer se radi o vrednostima temperature na određenima mestima u cilindru koje se naglo smanjuju kako se klip kreće prema dole.
Osim pritiska i temperature kao glavnih posledica sagorevanja goriva, pojavljuju se i brojni produkti sagorevanja, nekoliko desetina različitih hemijskih spojeva i čestice čađi. Budući da je gorivo ugljovodonik glavni produkti sagorevanja su spojevi ugljenika (CO, CO2), vodena para (H2O) i određena količina ne sagorenih ugljovodonika (HC). Kako usisani vazduh sadrži 79% azota u uslovima visoke temperature dolazi do spajanja molekula azota i kiseonika i stvaranju vrlo opasnih azot oksida (NOx). Gotovo svi produkti sagorevanja koji nastaju u cilindru motora, osim vodene pare, su otrovni, kancerogeni ili na neki način ekološki neprihvatljivi.
Godine 1988. Evropska ekonomska zajednica usvojila je direktivu 88/77/EEC kojom se definira Euro 0 odnosno Euro I norma u kojoj se po prvi put definišu količine najvažnijih produkata sagorevanja: ugljen monoksid (CO), ne sagoreli ugljovodonici (HC), azot oksidi (NOx) i čvrste čestice (PM).
Kako su norme postajale sve strožije tako su i zahvati na motoru postajali sve zahtevniji, što je iniciralo uvođenje turbina s varijabilnom geometrijom odnosno rešenja poput povratka izduvnih gasova (EGR) u cilindar. Ipak, uskoro su iscrpljene mogućnosti postizanja traženih limita štetnih stvari samo zahvatima na motoru pa su se morali ugraditi uređaji za naknadnu obradu izduvnih gasova poput oksidacijskih katalizatora, filtera čestica i sl. Uvođenje Euro 4 norme je bila jedna od prekretnica koja je postavivši (za to vreme) stroge standarde po prvi put inicirala pojavu i SCR tehnologije.
SCR
Neki proizvođači su se za dobijanje Euro 4 i Euro 5 norme služili samo SCR (Selective Catalytic Reduction) tehnologijom bez korišćenja EGR-a. Radi se o relativno jednostavnom, ali vrlo efikasnom rešenju prilikom koje se u izduv ubrizgava rastvor uree (poznata pod nazivom AdBlue) od koje nastaje amonijak koji se veže s NOx pri čemu nastaje ne opasni azot i vodena para. Ali ovakvo rešenje, osim ugradnje posebnog SCR katalizatora zahteva ugradnju dodatnog rezervoara za AdBlue kojeg se mora takođe dopunjavati.
Dakle, AdBLue tečnost je 32,5 procentni vodeni rastvor uree koji nije otrovan, niti zapaljiv, ali je veoma korozivan.
Ovaj proizvod je takođe poznat kao AUS 32, što je skraćenica od engleskog naziva za vodeni rastvor uree. Razvijen je posebno za dizel motore, čiji su izduvni sistemi opremljeni selektivnom katalitičkom redukcijom (SCR sistem). AdBlue se ubrizgava u izduvne gasove u katalitičkom konverteru dizel motora kako bi se smanjile štetne emisije azotnih oksida (NOx). Na taj način mogu se ispuniti norme za emisije Euro 4, Euro 5 i Euro 6. Ubrizgavanjem AdBlue rastvora u izduvne gasove dobija se urea sadržana u rastvoru amonijaka (NH3) i ugljen-dioksida (CO2).
Čitav proces se odvija pri visokim temperaturama, na kojima amonijak reaguje sa oksidima azota, koji nastaju tokom sagorevanja dizela. Produkt ove reakcije su bezopasni azot (N2) i vodena para (H2O), koji izlaze iz auspuha. Ovaj proces se naziva selektivna katalitička redukcija (SCR).
AdBlue je tečan do temperature od -11,5 stepeni i može ponovo da se koristi bez ograničenja ako se uzastopno otopi. Veoma je korozivan, te ne sme da dođe u kontakt sa obojenim metalima, različitim vrstama plastike i sličnim materijalima.Doziranje AdBlue aditiva, koji se čuva u posebnom rezervoaru, vrši se potpuno automatski u vozilu, u skladu sa kontrolnom jedinicom. U slučaju Euro 4, količina dodatog AdBlue aditiva odgovara oko 3–4 odsto količine potrošenog goriva, dok je kod Euro 5 između 5 i 7 odsto.U određenim slučajevima, AdBlue može da smanji potrošnju dizela za do 7 odsto, što delimično opravdava početne troškove montaže na vozilo u skladu sa Euro 4 i Euro 5 normom.Poređenja radi, oko 35 novih vozila sa AdBlue izbacuje istu količinu čestica kao jedno deset godina staro vozilo bez SCR sistema.
Mnogi moderni dizelaši koriste AdBlue rastvor, koji se dosipa u posebni rezervoar i ne sme se mešati za gorivom.
Kada se potroši, treba dosuti novu količinu. Iako će raditi i bez AdBlue-a, motor će izbacivati veće količine štetnih gasova, a ugrađeni sistem za dijagnostiku (OBD) će smanjiti njegove performanse sve dok ne dopunite AdBlue rezervoar.
Foto: CZbus
Tekst: mlfree.com